Chera Home Junction | SKU:
C3236117874101
Wonderchef 1.2 L Auto Shut-Off & Overheat Protection Multi Cook Kettle - White
₹ 1,549
MRP:
₹ 2,400
35% Off
Unit price
/
Unavailable
- 1.2 L capacity multi purpose electric kettle
- Dual Power Modes
- Quick boiling and automatic shut-off
- Over heat protection and Boil dry protection
Wonderchef 1.2 L Auto Shut-Off & Overheat Protection Multi Cook Kettle - White is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Need expert advice?
Specification
| Model | Luxe Multi Cook Kettle |
|---|---|
| Capacity | 1.2 L |
| Colour | White |
| Brand | WONDERCHEF |
| Dimension (DXWXH) (In) | 7.9 x 6.3 x 9.1 in |
| Dimension (DXWXH) (cm) | 20 x 16 x 23 cm |
| Weight (kg) | 1 kg |
| Primary Material | ABS Plastic |
| Handle Material | Plastic |
| Cable Length | 1.5 m |
| Control Type | Manual Control |
| Voltage | 230 V |
| Wattage | 600 Watts |
| Country of Origin | 1 x Kettle, 1 x User Manual, 1 x Warranty Card |
| Warranty | This product comes with 12 Month Warranty |
About Product
Product Description
Care Instructions
- • To maintain your kettle, regularly clean it by boiling a mixture of water and vinegar to remove limescale buildup
- • Wipe the exterior with a damp cloth to keep it free from dust and stains
- • Always unplug the kettle when not in use and store it in a dry, cool place to prolong its life.







