Chera Home Junction | SKU:
C329281188788
V-Guard Pebble Pro 10L Storage Water Heater - White with Purple
₹ 9,899
MRP:
₹ 14,175
30% Off
Unit price
/
Unavailable
- Compact and Sleek Design
- Energy Efficient 3-Star rating
- Durable Build ABS plastic body
- Advanced Safety Features Multifunctional safety valve
V-Guard Pebble Pro 10L Storage Water Heater - White with Purple is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Need expert advice?
Specification
| Model | PEBBLE PRO 10L |
|---|---|
| Capacity | 10 LTR |
| Colour | White with Purple |
| Brand | VGUARD |
| Dimension(DXWXH) (cm) | 25 X 25 X 41.5 cm |
| Dimension (DXWXH) (In) | 9.84 X 9.84 X 16.34 cm |
| Weight (kg) | 6.2 kg |
| Energy Rating | 3 Star |
| Pressure | 8 Bars |
| Primary Material | Body Material - ABS Plastic, Tank Material - Stainless Steel |
| Style | Indoor Installation |
| Is Electric | Yes |
| Power Source | Electric |
| Heating Element | ISI Mark |
| Control Method | Knob |
| Voltage | 230 Volts |
| Wattage | 2000 Watts |
| Other Features | Multifunctional safety valve |
| Country Of Origin | India |
| Package Content | 1 Main Product, Manual, Warranty Card |
| Warranty | This Product Comes with 24 Month Warranty |
About Product
Product Description
Care Instructions
- Regularly flush the tank, check the anode rod, and inspect valves to ensure efficient and safe water heater performance.

