Chera Home Junction | SKU:
C21534413216838
Samsung Galaxy A26 5G (8/128 GB, Awesome Mint)
₹ 24,999
MRP:
₹ 27,999
11% Off
Unit price
/
Unavailable
- Display: 6.65 inches (16.91 cm), Super AMOLED, 120 Hz Refresh Rate
- Memory: 8GB RAM, 128GB ROM
- Processor: Samsung Exynos 1380, Octa Core, 2.4 GHz
- Camera: 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear and 13 MP Front Camera
- Battery: 5000 mAh
Samsung Galaxy A26 5G (8/128 GB, Awesome Mint) is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Need expert advice?
Specification
| Model | Samsung Galaxy A26 5G |
|---|---|
| Dimensions (DXWXH) cm | 0.77 X 7.75 X 16.40 cm |
| Weight (g) | 200 g |
| Storage | 128 GB |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Android 15 |
| Display Size | 6.65 inch |
| Display Type | Super AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Processor | Exynos 1380 |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Battery Life | Up to 17 Hours |
| Charging Time | 1 Hour |
| Connectivity | 5G, Bluetooth 5.3, Wi-Fi |
| Ports and Slots | Dual SIM, USB Type-C |
| Primary Camera | 50 MP + 8 MP + 2 MP |
| Selfie Camera | 13 MP |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+ and IP67 Resistance |
| Other Features | Gemini Intelligence, Circle to Search, Object Eraser, Edit Suggestion, Filters, Auto Trim, Best Face, Al Select, Read Aloud, Quick Share, SmartThings Support, IP67 Dust and Water Resistance |
| Country of Origin | India |
| Package Content | 1 x Mobile Phone, 1 x Data Cable, 1 x Ejection Pin, 1 x Quick Start Guide, 1 x Warranty Card |
| Warranty | This product comes with 12 month warranty. |




