Chera Home Junction | SKU:
C2152129323216746
Realme C73 5G (4/64 GB, Onyx Black)
₹ 10,499
MRP:
₹ 12,999
19% Off
Unit price
/
Unavailable
- Display: 6.67 inches (16.94 cm), 120 Hz Refresh Rate
- Memory: 4GB RAM, 64GB ROM
- Processor: MediaTek Dimensity 6300, Octa Core, 2.4 GHz
- Camera: 32 MP Dual Rear and 8 MP Front Camera
- Battery: 6000 mAh with 15W Charge
Realme C73 5G (4/64 GB, Onyx Black) is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Need expert advice?
Specification
| Model | Realme C73 5G |
|---|---|
| Dimensions (DXWXH) cm | 0.79 X 7.62 X 16.57 cm |
| Weight (g) | 197 g |
| Storage | 64 GB |
| RAM | 4 GB |
| Operating System | Android 15 |
| Display Size | 6.67 inch |
| Display Type | HD+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Processor | Dimensity 6300 |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Battery Life | Up to 18 Hours |
| Charging Time | 1 Hour |
| Connectivity | 5G, Bluetooth 5.3, Wi-Fi |
| Ports and Slots | Dual SIM, USB Type-C |
| Primary Camera | 32 MP |
| Selfie Camera | 8 MP |
| Protection | IP64 Water, Shock, Dust Resistant and Voltage Protection, Temperature Protection, Burn Protection |
| Other Features | Side Mount Fingerprint, AI Clear Face, Free Call, Rainwater Smart Touch, AI Experience, AI Smart Signal Adjustment, AI Smart Loop, Airbag Protection, Rainwater Smart Touch, IP64 Dust and Water Resistant, Gemini |
| Country of Origin | India |
| Package Content | 1 x Mobile Phone, 1 x USB Cable, 1 x Adapter, 1 x Protect Case, 1 x SIM Card Needle, 1 x Screen Protect Film, 1 x Quick Guide, 1 x Warranty Card |
| Warranty | This product comes with 12 month warranty. |





