Chera Home Junction | SKU:
C6153553267516
Prestige Durastone Hard Anodised Casserole with Glass Lid 24 cm \ 4 L - Black
₹ 1,910
MRP:
₹ 2,485
23% Off
Unit price
/
Unavailable
- 24 cm Hard Anodised Casserole
- Induction and gas stove compatible
- Spacious and Durable
- Safe and Efficient
- Easy Maintenance
Prestige Durastone Hard Anodised Casserole with Glass Lid 24 cm \ 4 L - Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Need expert advice?
Specification
| Brand | Prestige |
|---|---|
| Primary Material | Hard Anodised with Nonstick Coating |
| Model | Durastone 37580 |
| Size | 4 L |
| Colour | Black |
| Shape | Round |
| Weight (Kg) | 1.140 Kg |
| Dimensions (DXWXH) in | 8.31 X 12.2 X 4.76 in |
| Dimensions (DXWXH) cm | 21.1 X 30.97 X 12.1 cm |
| Diameter (cm) | 24 cm |
| Dishwasher Safe | No |
| Is Microwaveable | No |
| Induction Barten | Yes |
| Compatible With | Gas and induction compatible base |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Recommended Usage | Indoor |
| Other Features | Hard Anodised Forged Body, Metal Spoon Friendly, 6-Layer Durable Stone Finish Non-Stick Coating, PFOA Free |
| Package Content | 1 - Casserole with Glass Lid 4 L, Manual card and Guarantee card |
| Country of Origin | India |
| Warranty | This product comes with 24 month warranty |
About Product
Product Description
Care Instructions
- • To maintain hard anodised Casserole, always clean it with a mild detergent and a soft sponge to preserve its protective surface.
- • Avoid using metal utensils, abrasive cleaners, or bleach, as they can damage the anodized layer.
- • Ensure the cookware is thoroughly dried before storage to prevent stains and prolong its durability and performance.







