Chera Home Junction | SKU:
C327188591
LG FHP1208Z5M Fully Automatic Front Load Washing Machine 8 Kg - Middle Black
₹ 45,799
MRP:
₹ 53,990
15% Off
Unit price
/
Unavailable
- 6 Motion Direct Drive
- Inverter Technology
- Steam Wash
- 5 Star Energy Rating
LG FHP1208Z5M Fully Automatic Front Load Washing Machine 8 Kg - Middle Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Need expert advice?
Specification
| Model | FHP1208Z5M |
|---|---|
| Capacity | 8 kg |
| Colour | Middle Black |
| Brand | LG |
| Net Weight | 59 kg |
| Energy Star | 5 Star |
| Dimension (DXWXH) (In) | 18.11 X 23.62 X 33.46 in |
| Dimension (DXWXH) (cm) | 46 X 60 X 85 cm |
| Rotational Speed (rpm) | 1200 RPM |
| Programs | 14 |
| Primary Material | Steel |
| Cycle Options | 14 |
| Access Location | Front Load |
| Door | Front Load |
| Control Type | Remote |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Drum Temperature | Cold 20C 30C 40C 60C 95C |
| Drum Type | Pulsator type |
| Mount Type | Free Standing |
| No Of Standard Cycles | 14 |
| Voltage | 230 Volts |
| Other Features | Steam for Hygiene, Inbuilt heater, Wi-Fi |
| Country Of Origin | India |
| Package Content | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Inlet Hose, Drain Hose, Power Cord, Levelling Feet |
| Warranty | This product comes with a 36-Month warranty on the overall unit and 12-year warranty on the wash motor |
About Product
Product Description
Care Instructions
- • Regularly clean the drum, filter, and detergent drawer, and run a maintenance wash monthly to keep your washing machine









