Chera Home Junction | SKU:
C31271721331
LG FF N292BDSY Double Door Refrigerator 242 L - Dazzle Steel
₹ 26,549
MRP:
₹ 31,499
16% Off
Unit price
/
Unavailable
- 242 L Double Door Refrigerator
- Multi Air Flow Technology
- MOIST ‘N’ FRESH Technology
- Stabilizer-Free Operation (100V ~ 310V)
- Durable Toughened Glass Shelves
LG FF N292BDSY Double Door Refrigerator 242 L - Dazzle Steel is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Need expert advice?
Specification
| Model | N292BDSY |
|---|---|
| Capacity | 242 L |
| Brand | LG |
| Colour | Dazzle Steel |
| Primary Material | Plastic |
| Energy Star | 2 Star |
| Dimension (DXWXH) (in) | 26.3 X 23.0X 58.1 in |
| Dimension (DXWXH) (cm) | 66.9 X 58.5 X 147.5 cm |
| Net Weight (Kg) | 48 Kg |
| Annual Energy Consumption | 267 KW/Per year |
| Door Type | Double Door |
| Door Orientation | Right |
| Control Type | Recess Control |
| No Of Drawers | 1 |
| No Of Shelves | 3 |
| Shelf Type | Toughened Glass |
| Defrost System | Frost Free |
| Other Features | Multi Air Flow, MOIST FRESH, Stabilizer Free 100V ~ 310V |
| Country Of Origin | India |
| Package Content | 1 Main Refrigerator Unit, 1 User Manual and Warranty Card |
| Warranty | This product comes with 12 month Warranty and 10 year warranty on compressor |
About Product
Product Description
Care Instructions
- • To maintain your refrigerator's efficiency and lifespan, clean the coils every 6 months, defrost regularly, and check door seals for leaks
- • Keep the fridge organized, avoid overloading, and ensure proper ventilation
- • Regular maintenance ensures energy savings and a longer-lasting, high-performance fridge






