Chera Home Junction | SKU:
C3383223109546
Haier HSU18K-PYSG3BN Inverter Split Air Conditioners 1.5 Ton - White with Gold
₹ 39,599
MRP:
₹ 62,100
36% Off
Unit price
/
Unavailable
- Powerful Cooling with Energy Efficiency
- Low Noise Operation for Peaceful Comfort
- Smart Wi-Fi Connectivity and Remote Control
- Long-lasting Performance with Strong Warranty
Haier HSU18K-PYSG3BN Inverter Split Air Conditioners 1.5 Ton - White with Gold is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Need expert advice?
Specification
| Model | HSU18K-PYSG3BN-INV |
|---|---|
| Capacity | 1.5 Ton |
| Brand | Haier |
| Colour | White with Gold |
| Primary Material | Plastic |
| Energy Star | 3 Star |
| Indoor Dimension (DXWXH) (in) | 8.27 X 35.83 X 12.22 in |
| Indoor Dimension (DXWXH) (cm) | 21 X 91 X 31 cm |
| Outdoor Dimension (DXWXH) (cm) | 35 X 86 X 55 cm |
| Indoor Net Weight (Kg) | 11.5 Kg |
| Outdoor Net Weight (Kg) | 25 Kg |
| Cooling Power | 5125 Watts |
| Coolant | R -32 |
| Compressor | Copper |
| Noise Level | 40 db |
| Annual Energy Consumption | 780.56 kWh |
| Connectivity | WIFI |
| Condenser | Copper |
| Control Type | Remote |
| Mount Type | Wall Mount |
| Form Factor | Split Air Conditioner |
| Other Features | Triple Inverter |
| Voltage | 230 Volts |
| Wattage | 680 Watts |
| Country Of Origin | India |
| Package Content | 1 Indoor Unit, 1, Outdoor Unit, Remote, 2 AAA Battery, User Manual, Warranty Card, Wall Mount, Copper Tube with Foam, Power Supply Cord |
| Warranty | This Product Comes with 5 Year Warranty and 12 Year on Compressor |
About Product
Product Description
Care Instructions
- • Clean or replace filters monthly, check the outdoor unit, and schedule annual professional servicing for optimal performance




