Chera Home Junction | SKU:
C4146488195082374593
Doctor Towels Banana Jacquard Floral Bath Towel 75 X 150cm - Coral
₹ 749
MRP:
₹ 1,599
53% Off
Unit price
/
Unavailable
- Soft Banana Jacquard Bath Towel
- Quick-drying, absorbent, gentle
- All-season durable cotton blend
- Gentle on sensitive skin
Doctor Towels Banana Jacquard Floral Bath Towel 75 X 150cm - Coral is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Need expert advice?
Specification
| Brand | Doctor Towels |
|---|---|
| Model | BTBFL0101 |
| Size | 75 X 150 cm |
| Colour | Coral |
| Primary Material | Banana Viscose and Cotton |
| Towel Form Type | Bath Towel |
| Pattern | Floral |
| Shape | Rectangle |
| Dimensions (DXWXH) in | 29.53 X 59.06 in |
| Dimensions (DXWXH) cm | 75 X 150 cm |
| GSM | 210 |
| Fabric Type | Banana Viscose and Cotton |
| Age Range | Adult |
| Product Type | Bath Towel |
| Weight (g) | 300 g |
| Number of Pieces | 1 |
| Season | All Season |
| Country of Origin | India |
| Package Content | 1 No Doctor Towel Banana Jacquard Floral Bath Towel 75 X 150cm - Coral |
| Warranty | Warranty coverage is not applicable for this product |
About Product
Product Description
Care Instructions
- • This towel is made with Banana fibre which is fragile in nature.
- • Snagging and yarn breakage is a natural phenomenon.
- • Absorption of the towel increases with every wash.
- • Wash the towel separately before the first usage on a light cycle.
- • Please refrain from using bleach, harsh detergents and fabric softeners whenever you wash your towel.
- • Avoid contact with nails and sharp objects






