Chera Home Junction | SKU:
C31119645199
Bosch MGM 8856 BIN 4 Stainless Steel Jars 1000W Mixer Grinder – Stylish Black Finish
₹ 8,599
MRP:
₹ 11,500
25% Off
Unit price
/
Unavailable
- Powerful 750W Bosch motors
- Comes with 3 stainless steel jars 400ml, 800ml, and 1200ml
- Durable ABS plastic body with stainless steel blades
- 3-speed control knob for precision grinding
Bosch MGM 8856 BIN 4 Stainless Steel Jars 1000W Mixer Grinder – Stylish Black Finish is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Need expert advice?
Specification
| Model | BOSCH MGM 8856 BIN MIXER GRINDER BLACK |
|---|---|
| Capacity | 750 W |
| Colour | Black |
| Brand | BOSCH |
| Dimension (DXWXH) (In) | 19.5 X 8.3 X 8.6 in |
| Dimension(DXWXH) (cm) | 49.5 X 21 X 21.9 cm |
| Weight (kg) | 6 Kg |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Body Material | Plastic |
| No Of Speeds | 3 |
| Control Type | Knob |
| Is Dishwasher Safe | No |
| No Of Jars | 3 |
| Power Source | Corded Electric |
| Wattage | 750 Watts |
| Country of Origin | India |
| Package Content | 1 Motor, 1 x Dry grinding jar, 1000 ml, 1 x Chutney grinding jar, 400 ml, 1 x Wet Grinding Jar, 1500ml, 1 x Micro Jar 250 ml, 1 x Plastic Blender Jar 1500 ml , Manual and Warranty Card |
| Warranty | This product comes with 24 month on product warranty and 5 year on motor Warranty |
About Product
Product Description
Care Instructions
- • To maintain your mixer, clean the jars and blades thoroughly after each use to prevent food buildup
- • Regularly wipe the motor base with a damp cloth and dry it completely
- • Ensure the mixer is stored in a dry place to avoid moisture damage and prolong its lifespan.












